Posiedzenie Rady Programowej WBiNŚ

01-07-2022
29 czerwca o godz. 14.00 w Auli C odbyło się posiedzenie Rady Programowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele kilkudziesięciu firm, związków i instytucji samorządowych współpracujących z Wydziałem tj.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, Państwowa Inspekcja Pracy w Białymstoku, Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Instytut Naukowy IBOA, Bim Ally Sp. z o.o., UNIBEP S.A., Budimex S.A, Cemex Sp. z o.o, DROGOWSKAZ S.C., BKiWzA, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów PB, Mark – Bud Sp. z o.o., Metal-Fach Sp. z o.o., Wodociągi Białostockie Sp. z o.o., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Wigierski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Ekom s.c., Polski Klaster Budowlany, Samasz Sp. z o.o., Stanisław Derehajło Gospodarstwo Rolne, SajSad Jan Skibicki Sp. z o.o. oraz Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

Obecne były władze Politechniki Białostockiej, JM Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju, dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB oraz oczywiście gospodarze wydarzenia- władze Wydziału BiNŚ: Dziekan prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, prodziekani: dr hab. inż. Jolanta Piekut, prof. PB, dr inż. Małgorzata Lelusz, dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, Dyrektorzy Instytutów: prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk. Dr hab. inż. Izabela Bartkowska, prof. PB, prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, Kierownicy Katedr, reprezentanci Kół Naukowych i Samorządu Studenckiego.

Spotkanie swoim przemówieniem o ogromnym znaczeniu synergii nauki i przemysłu rozpoczęła JM Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk, po tym Dziekan WBiNŚ prof. Michał Bołtryk przybliżył działalność dydaktyczo-naukową Wydziału, przedstawił sprawy bieżące i zaprosił do współpracy oraz intensyfikacji działań nad aplikowaniem we wspólnych projektach naukowych i badawczo-rozwojowych. Dyrektorzy Instytutów zaproponowali obszary badawcze do współpracy. Następnie przedstawiciele firm i instytucji wypowiadali się nad jakością kształcenia studentów na Wydziale, adekwatnością programów studiów z oczekiwaniami rynku pracy. Podkreślano bardzo dobrą współpracę z Wydziałem oraz chwalono absolwentów i studentów zasilających kadrę firm. Zwrócono uwagę na wielkie znaczenie przedmiotów związanych z BHP i ergonomią w toku studiów oraz na ilość zajęć praktycznych podczas toku studiów.

Spotkanie było także okazją do złożenia uroczystych podziękowań i przekazania statuetek firmom zaangażowanym w realizację minionego w 2021 roku Jubileuszu 70-lecia Wydziału. Były to następujące przedsiębiorstwa: Partner Generalny- UNIBEP S.A., Partner strategiczny- Budimex S.A. , Partnerzy złoci- Izodom2000 Sp. z o. o. , F.B.I. TASBUD S.A., Kan Sp. z o.o., J. W. Ślepsk, Peri Sp. z o.o., Pfleiderer Sp z o.o., Polski Klaster Budowlany, ZPK Szumowo Sp. J; Partnerzy srebrni- Cemex Sp. z o. o. , Gazex Sp. z o.o., Fakro Sp. z o.o., Jaz-Bud Sp. z o. o., Prefbet Śniadowo Sp. z o.o.

Kolejnym bardzo ważnym punktem podczas spotkania było wręczenie Powołań do Rady Programowej nowym Przedsiębiorstwom tj.: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, SaMASZ Sp. z o.o., METAL-FACH Sp. z o.o., FBI Tasbud S.A., Białowieski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Instytut Naukowy IBOA, BIM ALLY Sp. z o.o., Stanisław Derehajło Gospodarstwo Rolne jak również Alina i Mirosław Romaniuk Gospodarstwo Rolne.

Wszystkim firmom i instytucjom serdecznie dziękujemy za obecność i merytoryczną dyskusję, która pomoże w ciągłym ulepszaniu procesu kształcenia na Wydziale.
Fot. ESz